czwartek, 30 sierpnia 2012

Dziewczyna o wielu imionach

Tytuł: "Cienie na Księżycu"
Oryginalny tytuł: "Shadows on the Moon"
Autor: Zoe Marriott
Tłumaczenie: Monika Walendowska
Wydawca: Egmont
Liczba stron: 448
Moja ocena: 7/10

„Miłość nadciąga jak burzowe chmury, ucieka przed wiatrem i rzuca cienie na Księżyc.” [s. 5]

Czy znacie bajkę o Kopciuszku? Oczywiście, że tak. Chyba nie ma osoby, która w dzieciństwie nie czytała tej przesyconej magią opowieści. Mnie przeszkadzała tylko jedna rzecz: bohaterka nie potrafiła postawić się złej macosze i żyć po swojemu. W takim razie, co by było, gdyby Kopciuszek wzięła sprawy w swoje ręce? Wtedy powstałyby „Cienie na Księżycu”.

„Nie oglądaj się za siebie.” [s. 193]

Kilkunastoletnia Suzume dowiaduje się, że jej ojczym stoi za śmiercią jej ojca. Postanawia się zemścić. Dzięki niedawno odkrytym umiejętnościom magicznym ukrywa się w kuchni pałacu ojczyma, później ucieka na ulice miasta i wydostaje się z więzienia. Aż w końcu znajduje sposób na pomszczenie ojca. Wie, że musi zdobyć względy Księżycowego Księcia. Ale nawet, jeżeli potrafi ukryć się przed oczami innych ludzi, to serce jest bardziej przenikliwe...

„Jesteśmy ludźmi pokoju i czujemy odrazę do zabijania, ale mamy bogate ziemie i musimy umieć ich bronić. Nasi synowie i córki walczą i polują, i szanujemy ich za to. Ale nie dlatego, ze wiemy, co znoszą, aby wypełnić swoje obowiązki. Zabić znaczy tyle co zniszczyć, a zniszczenie niesie ze sobą rozpacz.” [s. 162]

Opisanie historii Suzume zajęło Zoe Marriott ponad półtora roku. Większość tego czasu z pewnością autorka spędziła na zbieraniu informacji na temat Japonii. I okazuje się, że ten czas został spożytkowany, bo na kartach „Cieni na Księżycu” czuje się atmosferę Japonii. Nie sposób nie zwrócić uwagi na zarysowanie obowiązków służby, jak i całej drabiny feudalnej społeczeństwa. Na klimat wpływają także wielobarwne kimona, ozdobne spinki wpinane we włosy przez kobiety, czy ceremonie picia herbaty. Dzięki tym z pozoru nikłym szczegółom, Zoe Marriott stworzyła niezwykłą opowieść osadzoną w Japonii.

Tak a propos słowniczka, chyba jednak wolę, jeśli przypisy są umieszczone pod tekstem, na dole strony. Za każdym razem, gdy pojawiało się nieznane określenie, musiałam przekopywać się na sam koniec książki i szukać tam „swojego wyrazu”. Zwłaszcza na początku, kiedy tych wyrazów autorka umieściła najwięcej, stawało się to bardzo irytujące.

„Jeśli teraz mogłabyś coś zrobić, coś zmienić, Yue? Co by to było? Nie myślę o rzeczach niemożliwych. Myślę o czymś, co można sobie wypracować i zdobyć tylko dzięki sobie. Czy jest coś, czego byś chciała?” [s. 263]

Autorka powiedziała kiedyś, że chciała stworzyć takiego Kopciuszka, który nie byłby bezbronny. W pewnym sensie jej się to udało, Suzume jest tkaczką cieni. Oznacza to mniej więcej tyle, że może nakładać na siebie iluzje, sprawiać, że w oczach ludzi wygląda jak chce. Nieco nie spodobał mi się moment, którym Suzume dowiaduje się o swoich umiejętnościach. Zoe go bardzo spłaszczyła, przez co dziewczyna wydaje się w tym momencie niesamowicie płytka i kompletnie nie zainteresowana. Bardzo skupia się za to na smutku i ukrywaniu swojej żałoby, co za często prowadziło ją do samookaleczeń, czyli zrobiło z naszej Suzume coś na kształt emo. Nijak mi to pasowało, doskwierał mi także fakt, ze autorka przedstawiła to w sposób najzupełniej naturalny. Zero potępienia, Suzume martwiła się tylko, czy uda jej się dostatecznie ukryć blizny.
Pozostałe postacie są raczej epizodyczne, więc Marriott nie poświeciła im dużo uwagi.

„Czasami ludzie, choć wcale tego nie chcą, ranią się nawzajem. Tylko dlatego, ze są tacy, jacy są, dlatego, ze żyją.” [s. 297]

Narracja pierwszoosobowa zarabia sobie na solidny plus. Dzięki niej szczegółowo możemy poznać główną bohaterkę i przeżyć z nią wszystko, począwszy od wizyty żołnierzy w domu rodzinnym. Wraz z biegiem wydarzeń jej spojrzenie na świat wyostrza się, Suzume nie jest już rozpieszczoną dziewczynką, ale musi uczyć się o siebie zadbać. Autorka popisała się szczególnie w sferze uczuć’ te przedstawiła dokładnie, zarazem nie przytłaczając czytelnika natłokiem uczuć Suzume.

Na koniec przyznam, że spodziewałam się chyba czegoś innego, ale Cienie na Księżycu” wciąż są lekturą godną przeczytania. Mimo tego, że historia miłosna zdawała się być płytka i naciągana, to pozostałe aspekty to reasumują, dzięki czemu książkę czyta się przyjemnie. Nie nazwę tego dziełem wybitnym, ale nie sposób nie zwrócić uwagi na ogrom pracy, jaki autorka włożyła w powstanie powieści, co korzystnie odbiło się na całokształcie.

29 komentarzy:

 1. Swego czasu miałam wielką ochotę na tę książkę. Szkoda, że wątek miłosny po raz kolejny okazuje się klapą. Mimo wszystko 7/10 to nie jest zła ocena i chętnie sięgnę po tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. O tak, bohaterka, która bierze sprawy w swoje ręce, jest trochę bardziej w moim stylu - mimo że Kopciuszka lubię ;)

  Niestety wątki miłosne zbyt często nie mają głębi, dobrze że tę książkę ratują inne :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Od jakiegoś czasu mam na nią ochotę:) jak na razie mam co czytać ale może niebawem za nią się wezmę:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Opis książki intrygujący, ta książka bardzo mnie ciekawi. Pozostaje mi tylko ją przeczytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Och, ja uwielbiam tę książkę *_* Jest taka... inna!

  OdpowiedzUsuń
 6. Niestety ale nie mam przekonania co do tej powieści.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo chciałabym przeczytać! Uwielbiam Azjatyckich Autorów - mają magiczny styl wypowiedzi.

  OdpowiedzUsuń
 8. Hm, mam mieszane uczucia co do tej książki. :c Ale ostatnio zauważyłam, że bardzo popularne są takie z tematyką Japonii. ;D

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam w planach tę książkę. Bardzo mnie ciekawi ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Naciągana historia miłosna - to na pewno nie dla mnie. Nie przeczę, że lektura może być ciekawa, ale ja nie lubię, kiedy wydaje się być w pewnych momentach naciągana.

  OdpowiedzUsuń
 11. Myślę nad nią intensywnie, bo wiele osób ją bardzo zachwala ; p

  OdpowiedzUsuń
 12. Mam wrażenie że to pozycja w sam raz dla mnie!! ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. być może jak nadarzy się ku temu okazja, to sięgnę po książkę, gdyż jestem jej ciekawa już od jakiegoś czasu

  OdpowiedzUsuń
 14. Recenzje przeczytałam pobieżnie, bo nie chcę za bardzo się sugerować opinią, gdyż mam zamiar niedługą ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 15. Koniecznie muszę przeczytać tę książkę!

  OdpowiedzUsuń
 16. Książka za mną i jest tak moim skromnym zdaniem wspaniała, że szok ;D

  OdpowiedzUsuń
 17. Chyba jednak odpuszczę sobie tę pozycję.

  OdpowiedzUsuń
 18. Na początku wydawało mi się, że to nic dla mnie, ale po dokończeniu Twojej recenzji zmieniłam zdanie, chętnie przeczytam "Cienie na Słońcu". :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Chyba nic nie zdoła zniechęcić mnie do tej pozycji - mam na nią przeogromną ochotę. :)

  OdpowiedzUsuń
 20. A ja nadal mam ogromną ochotę poznać tę historię :D

  OdpowiedzUsuń
 21. Super recenzja. :) Chociaż sama w sumie nie wiem, czy po książkę sięgnę. ;) Ale już wiem, jakie ma mocne i słabe strony, co pomoże mi w wyborze. :D

  OdpowiedzUsuń
 22. W sumie nie wiem czy przeczytać...

  OdpowiedzUsuń
 23. Zachęciłaś mnie do przeczytania tej książki :D Super piszesz :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Te rejony świata nieszczególnie mnie interesują, ale fabuła i Twoja recenzja skutecznie zachęcają :)

  OdpowiedzUsuń
 25. Interesuje mnie ta książka od pewnego czasu. Bardzo zachęciłaś mnie swoją recenzją. Muszę koniecznie przeczytać ten tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 26. Książka początkowo mnie interesowała, jednak nie wiem czy ta historia rzeczywiście nie jest zbyt oklepana. Jeszcze się zastanowię, czy warto jest tę powieść przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 27. O1 muszę się nad nią zastanowić;)

  OdpowiedzUsuń

Oczywiście za każdy komentarz jestem niezmiernie wdzięczna, więc skoro już tutaj jesteś, zostaw po sobie ślad ;)